Zdrojové kódy

K programům, které jsem napsal pro usnadnění zpracování fotek, jsou zde ke stažení zdrojové kódy. Využívají knihoven Magick++, které jsou součástí softwaru na zpracování bitmapových obrazů ImageMagick. Obsahují některé nástroje potřebné pro zpracování astronomických fotografií. Jejich účelem není konkurovat již zavedeným osvědčeným programům (to by bylo od začátečníka hodně troufalé :-)), ale napsal jsem je především s cílem lépe pochopit principy zpracování obrazu a vyzkoušet je v praxi.

Všechny programy se ovládají z příkazové řádky a pracují v neinteraktivním režimu, takže jsou vhodné pro použití v dávkových souborech. Byly navrženy tak, aby je vzhledem k nárokům na paměť bylo možné spustit i na starších PC (testováno na procesoru Intel Celeron 1,7 GHz, RAM 1,5 GB). Na jejich použití se vztahuje pouze minimální BSD licence.

Zde je popis jednotlivých programů:

bploc Identifikuje hotpixely v temných snímcích a ukládá je ve formátu vhodném pro dcraw.
dsireg Zarovnává jednotlivé snímky na základě polohy hvězd. Vhodný pro deep-sky snímky obsahující velký počet hvězd.
imreg Zarovnává jednotlivé snímky na základě rozdílů ve zvoleném výřezu obrazu. Vhodný zejména pro snímky plošných objektů.
imstats Uloží tabulku se základními statistikami snímků (průměr, směrodatná odchylka).
remgrad Odstraňuje gradient světla ze snímků nezávisle pro každý z RGB kanálů.
remlp Potlačuje efekt světelného znečištění úpravou úrovní RGB kanálů.
stack Průměruje stejně velké snímky pomocí různých algoritmů. Maximální počet snímků je omezen pouze kapacitou pevného disku.

Archiv navíc obsahuje několik pomůcek:

help Textový soubor s nápovědou k použití jednotlivých programů.
install.sh Dávkový soubor pro instalaci v distribucích Linuxu využívajících správce balíků apt-get (Debian, Ubuntu atd.). Nainstaluje závisející balíky a zkompiluje zdrojové kódy.
batch_process_demo.sh Ukázka dávkového souboru pro zpracování fotky - kalibrace na darkframe, flatfield, registrace a složení snímků s využitím dcraw a ImageMagick